Oceń stronę/wpis

Berlin jest nie tylko stolicą Niemiec, ale także największym miastem w tym kraju. Zamieszkiwany przez niemal 3,5 miliona osób, stanowi cel wielu turystycznych wyjazdów i ma do zaproponowania szereg atrakcji dla odwiedzających go ludzi. Co warto zobaczyć? Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie i jak długi przyjazd zaplanować? Wszystkiego dowiesz się w tekście poniżej!

Muzea

Dla osób, które nie wyobrażają sobie wyjazdu bez odwiedzenia przynajmniej jednego muzeum – Berlin ma bardzo wiele do zaoferowania. Większość turystów kieruje się na wyspę muzeów, unikatowy kompleks na rzece Sprewie, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W Muzeum imienia Bodego, które zajmuje imponujący neobarokowy budynek z przełomu XIX i XX wieku, na koneserów sztuki czekają m.in. obrazy spod pędzla Donatello, Verrochio czy Berniniego. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kolekcję rzeźb z kości słoniowej i sztuki bizantyjskiej. W części numizmatycznej można natomiast obejrzeć bogaty zbiór monet, a najstarsze eksponaty liczą sobie niemal 3000 lat.

W Nowym Muzeum, które zostało ponownie otwarte dla zwiedzających w roku 2009 najbardziej przyciągającym obiektem jest popiersie władczyni Egiptu – Nefretete, którego powstanie datuje się na 1340 rok przed naszą erą. Oprócz tego na fanów starożytności czeka wiele innych eksponatów prezentujących sztukę egipską.

Na wyspie zlokalizowane są też inne placówki – Stara Galeria Narodowa, Stare Muzeum i Muzeum Pergamońskie. Nie sposób odwiedzić ich w ciągu jednego dnia, opinie dotyczące najbardziej atrakcyjnych zbiorów są podzielone. Niemniej jednak warto zdecydować się na przynajmniej kilkugodzinne obcowanie ze sztuką w stolicy Niemiec.

Architektura

Dla osób, które preferują zwiedzanie na świeżym powietrzu, proponujemy szybki przegląd najbardziej charakterystycznych budowli Berlina. Obrazkiem znanym z wielu pocztówek i albumów jest Brama Brandenburska, której budowa została ukończona pod koniec XVIII wieku. Jako symbol zjednoczenia Niemiec można ją również zobaczyć na monetach o nominale 10, 20 oraz 50 eurocentów.

Innym bardzo znanym obiektem stolicy Niemiec jest telewizyjna wieża Berliner Fernsehturm. Jej całkowita wysokość (wraz z anteną) wynosi niemal 370 metrów – jest to jedna z najwyższych budowli w całej Europie. Panoramę miasta można podziwiać z punktu obserwacyjnego na wysokości 204 metrów oraz położonej 3 metry wyżej restauracji.

Po zejściu na ziemię warto odwiedzić budynek niemieckiego parlamentu – Bundestagu (trzeba jednak pamiętać o tym, że liczba zainteresowanych jest zazwyczaj bardzo duża). Na koniec proponujemy jedno z najbardziej znanych przejść granicznych na świecie – dawny Checkpoint Charlie, przez który możliwe było przedostanie się z RFN do NRD w okresie zimnej wojny.

Ile czasu zaplanować?

Na pełne zwiedzenie Berlina potrzeba wielu tygodni, przedstawione przez nas obiekty można natomiast na spokojnie zobaczyć w 3-4 dni. Warto zaplanować wyjazd do Niemiec z wyprzedzeniem oraz zakupić bilety na bus, którym w wygodny sposób można dostać się z dziesiątek miast w Polsce do oferującej mnóstwo atrakcji stolicy Niemiec.