Oceń stronę/wpis

Wiele osób planujących podróż zagraniczną zastanawia się, czy wybrać niedrogie busy do Danii, Niemiec lub Holandii, czy może lepszy będzie samolot. Oba środki transportu są dzisiaj najpopularniejsze na tych trasach i coraz częściej wypierają podróż własnym autem. Ponieważ w obu przypadkach występują pewne zalety i wady, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji i czym kierować się podczas wyboru środka lokomocji.

Czas podróży – samolot nie zawsze jest szybszy

Samolot uważany jest za najszybszy środek transportu, ponieważ między dwoma krajami w Europie można się nim przemieścić łącznie w zaledwie 2-3 godziny. Busy do Niemiec, Danii, czy Holandii jadą znacznie dłużej. Warto jednak zauważyć, że transport samolotem tylko pozornie trwa krótko, choćby dlatego, że na lotnisku należy stawić się co najmniej 2 godziny przed odlotem, by przejść obowiązkową odprawę. Co więcej, ponieważ porty lotnicze znajdują się w okolicach największych miast, wielu podróżnych musi poświęcić dużo czasu na dojazdy do nich zarówno w Polsce, jak i w kraju docelowym.

Czas podróży samolotem może się więc wydłużyć nawet do kilkunastu godzin i w takiej sytuacji znacznie wygodniejszy okazuje się bus. Najlepszym przykładem jest nasza firma Speedy Gonzales, która zapewnia transport w systemie door-to-door, czyli zabiera pasażera spod domu w Polsce i wysadza go pod wskazanym adresem za granicą. Co ważne, zasięg busów obejmuje wiele małych miejscowości, co eliminuje całkowicie konieczność dojazdów.

Co z bagażem?

Wybór między busem i samolotem powinien uwzględniać kwestię tego, co chcesz zabrać w podróż za granicę. Niestety linie lotnicze regularnie zaostrzają warunki dotyczące zarówno bagażu podręcznego, jak i tego rejestrowanego. W praktyce w ramach podstawowej ceny biletu w wielu liniach zabierzesz co najwyżej niewielką walizkę, natomiast za umieszczenie większego bagażu w luku trzeba dopłacić niejednokrotnie równowartość samego biletu. Jeszcze większy problem pojawia się, gdy masz do przewiezienia pakunek o niestandardowych wymiarach. I w tym przypadku dużo lepsze warunki zapewniają firmy oferujące busy do Holandii, Niemiec oraz Danii. W Speedy Gonzales w ramach ceny za przejazd zabierzesz 2 torby o łącznej wadze 40 kg, a więc niemal dwukrotnie więcej niż jest to możliwe odpłatnie w liniach lotniczych.

Dogodny termin wyjazdu

Osoby korzystające z oferty linii lotniczych doskonale znają problem związany z zakupem biletu w idealnym terminie. Na niektórych trasach rejsy odbywają się raz w tygodniu, w innych przypadkach konieczne jest dokonanie rezerwacji ze znacznym wyprzedzeniem. Tego problemu z reguły nie mają pasażerowie busów jeżdżących za granicę. Przykładowo, podróż busami do Niemiec i Holandii oznaczonymi logo Speedy Gonzales jest możliwa codziennie, a do Danii trzy razy w tygodniu, dlatego każdy podróżny dość szybko znajdzie termin wyjazdu dopasowany do swoich potrzeb. Co więcej, przewoźnik gwarantuje termin kursu, czyli nie trzeba się martwić o jego odwołanie np. z powodu braku wystarczającej liczby chętnych.

Co jest tańsze: bus czy samolot?

Podczas wyboru środka transportu ważne są kwestie ekonomiczne. Warto je przeanalizować po uwzględnieniu kosztów związanych z bagażem oraz ewentualnymi dojazdami i przesiadkami. W wielu przypadkach tańszą opcją okaże się samolot – na przykład wtedy, gdy podróżujesz tanimi liniami, weźmiesz wyłącznie darmowy bagaż podręczny i nie musisz martwić się o dojazdy na lotnisko. Jeżeli jednak trasa Twojej podróży przebiega między miejscowościami znacznie oddalonymi od portów lotniczych lub chcesz bezpłatnie przewieźć duże torby, lepiej rozważyć jazdę busem. Jest to korzystniejsze rozwiązanie również w sytuacji, gdy podróżujesz często i regularnie – w Speedy Gonzales możesz otrzymać Kartę Stałego Klienta, która uprawnia do atrakcyjnych zniżek.

Jak widać, podjęcie właściwej decyzji, czy jechać busem, czy samolotem, wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Z reguły jednak wygodne busy do Niemiec, Danii i Holandii okazują się pod wieloma względami doskonałym wyborem!