Oceń stronę/wpis

Osoby podróżujące z Polski do Niemiec, Danii czy Holandii mają do wyboru kilka różnych środków transportu. Oprócz własnego samochodu pozostają także połączenia lotnicze, przejazd pociągiem, a także szeroka siatka połączeń autokarowych i busami. Co decyduje o tym, że decydujemy się na ten, a nie inny środek lokomocji? Poniżej zestawienie najczęściej przytaczanych argumentów.

Podróż samolotem

Wśród głównych zalet podróżowania samolotem wymienia się przede wszystkim oszczędność czasu. Należy mieć jednak na uwadze, że przy krótkich dystansach sama podróż może nie zajmować dużo czasu, ale już sam proces wchodzenia na pokład (odprawa, kontrola, zajęcie miejsca w samolocie itd.) może znacząco wydłużać cały proces.

Wśród wad pasażerowie samolotów najczęściej mówią o daleko położonych lotniskach i wysokim koszcie dojazdu do nich. Oprócz tego należy przeanalizować cenę samego biletu – często możemy spotkać rozmaite promocje, ale zazwyczaj nawet bliski lot w dwie strony to wydatek rzędu 600-800 zł, a często jakiekolwiek zmiany w rezerwacji nie są możliwe.

Nie można także zapominać o uciążliwościach związanych z kontrolami bezpieczeństwa i ograniczeniami w zakresie wnoszenia na pokład niektórych substancji i przedmiotów. Listę wad podróżowania samolotem zamyka najczęściej bardzo subiektywne odczucie, a więc strach przed tym środkiem transportu (chociaż w praktyce ryzyko katastrofy jest minimalne).

Przejazd pociągiem

Najważniejszą zaletą pociągu jest fakt, iż porusza się on po torach (co oczywiście można odbierać także jako wadę). Koncentrując się jednak na pozytywach, docenić należy fakt, że pociągi nie stoją w korkach, a dworce są zazwyczaj zlokalizowane w centrach miast. To powoduje, że samo dotarcie na miejsce odjazdu zazwyczaj nie jest tak kłopotliwe jak w przypadku lotnisk.

Chociaż w Polsce nie jest to jeszcze zasada, to w wielu krajach pociągi są synonimem punktualności. niestety w przypadku naszego kraju problem wynika bardzo często z wciąż prowadzonych prac remontowych – często występujące ograniczenia prędkości powodują, że nawet krótkie dystanse pokonywane są zdecydowanie dłużej niż byśmy tego oczekiwali.

Międzynarodowe połączenia kolejowe często wiążą się z koniecznością przesiadania się – czasami za granicą – w związku z tym dla osób, które cenią sobie komfort podróży nie będzie to najlepsze rozwiązanie.

Przejazd busem

Ograniczenia wynikające z transportu kolejowego czy torowego, powodują, że systematycznie rośnie popularność busów oferujących przejazdy z Polski np. do Holandii czy Niemiec. Wśród głównych zalet takiej formy podróżowania wymianie są m.in.:

  • elastyczne zasady dotyczące odjazdów – w niektórych przypadkach możliwy jest transport spod domu aż do miejsca docelowe
  • bezpośrednie i częste odjazdy – w przypadku transportu busem nie ma konieczności przesiadania się w trakcie podróży, a odjazdy zazwyczaj następują codziennie
  • niezawodność – z uwagi na to, że w przypadku busów nie ma konieczności zebrania kilkudziesięciu pasażerów na przejazd, a wystarczy ich kilka – w praktyce nie ma ryzyka, że nasza podróż zostanie odwołana